zasilania obciążeń elektrycznych. Panele słoneczne mogą być stosowane w wielu różnych zastosowaniach, w tym w systemach zdalnego zasilania kabin, urządzeniach telekomunikacyjnych, teledetekcji i, oczywiście, do produkcji energii elektrycznej w domowych i komercyjnych systemach energii słonecznej.
Rozwój energii słonecznej sięga ponad 100 lat. Na początku energia słoneczna była wykorzystywana głównie do produkcji pary, która następnie mogła być wykorzystana do napędzania maszyn. Ale dopiero odkrycie „efektu fotowoltaicznego” przez Edmonda Becquerela, który umożliwi konwersję słonecznej energii elektrycznej słonecznej. Odkrycie Becquerela doprowadziło następnie do wynalezienia w 1893 roku przez Charlesa Frittsa pierwszego prawdziwego ogniwa słonecznego, które powstało przez pokrycie cienkich warstw złota selenem. I z tego skromnego początku powstanie urządzenie, które znamy dzisiaj jako panel słoneczny.
Russel Ohl, amerykański wynalazca z listy płac Bell Laboratories, opatentował pierwsze na świecie krzemowe ogniwo słoneczne w 1941 roku. Wynalazek Ohla doprowadził do wyprodukowania pierwszego panelu słonecznego w 1954 roku przez tę samą firmę. Panele słoneczne znalazły swoje pierwsze zastosowanie w satelitach kosmicznych. Dla większości ludzi pierwszy panel słoneczny w ich życiu był prawdopodobnie osadzony w ich nowym kalkulatorze - około lat siedemdziesiątych. Solary są bardzo popularne, ponieważ fotowoltaika ma wiele zalet.
Jeszcze kilka lat temu tego typu
W ostatnich latach większa część społeczeństwa coraz bardziej zwraca się ku ekologicznym rozwiązaniom. Istnieje na rynku wiele możliwości budowy domu, dzięki którym możemy zarówno oszczędzić dużo pieniędzy jak i przyczynić się do ratowania naszej planety. Zgodnie z przewidywaniami naukowców, w ciągu najbliższych 20 lat nasz planeta może się przegrzać. Najprostszym sposobem, dzięki któremu zwykły człowiek może spowolnić ten proces jest inwestycja w panele słoneczne. Pozyskiwanie energii ze słońca jest najtańszą i najlepszą alternatywą dla tradycyjnych kopalni węglowych. Dzięki temu, że fotowoltaika ciągle się rozwija, każdy normalny obywatel może sobie pozwolić na zakup paneli słonecznych. Jeszcze kilka lat temu, tego typu sprzęt był na tyle drogi, że inwestować w energie słoneczną mogły tylko duże korporacje oraz kilka procent najbogatszych ludzi. Na szczęście ciągłe badania powodują tanienie technologi. Podobny trend widzieliśmy kiedyś z samochodami, które na początku 20 wieku były luksusem dla wybranych a teraz są naszą codziennością. Wszystko wskazuje na to, że w ciągu kilku najbliższych lat to samo stanie się z panelami słonecznymi, które będą standardowym wyposażeniem zarówno domów jednorodzinnych jak i wielkich biurowców oraz zwykłych bloków mieszkalnych. Jednym z najważniejszych punktów każdej instalacji elektrycznej jest inwerter, który umożliwia wykorzystywanie prądu, który zostanie pozyskany z promieniowania słonecznego. Od tego, jaki inwerter zostanie wybrany często zależy końcowa cena prądu.
inwerter który pozwoli na przekształcenie prądu
Zanieczyszczenie środowiska i coraz bardziej widoczne zmiany klimatyczne sprawiają, że wiele osób i firm zastanawia się nad wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Budowane są farmy wiatrowe, elektrownie jądrowe czy wodne. Jednak coraz częściej wykorzystywane jest też promieniowanie słoneczne. Fotowoltaika rozwija się znakomicie, szczególnie że można ją wykorzystać także w zwykłych domach mieszkalnych.
Rozwój nauki pozwala na wykorzystanie w fotowoltaice bardzo nowoczesnych rozwiązań technicznych i surowcowych. Budowane z nich panele słoneczne są coraz wydajniejsze i pozwalają na przetworzenie nawet niewielkich ilości promieni słonecznych na energię elektryczną.
Jednak żeby zasilać dom energią wytwarzaną ze słońca, trzeba mieć nie tylko panele słoneczne, ale także inne urządzenia, które pozwolą na zasilanie elektrycznych i elektronicznych przedmiotów codziennego użytku. Niezbędny jest np. inwerter, który pozwoli na przekształcenie prądu stałego w dostosowany do potrzeb prąd zmienny o określonych parametrach.
Obecnie jest już sporo firm, które zajmują się projektowaniem i montażem instalacji solarnych. Wprawdzie inwestycja w fotowoltaikę nie jest najtańsza, ale nawet w polskich warunkach dość szybko się zwraca. Warto też sprawdzić, czy nie można dostać dofinansowania na założenie takiej instalacji. Coraz więcej samorządów ma bowiem różnego rodzaju programy, które zachęcają do tworzenia własnych, czystych źródeł energii. Dzięki takiemu dofinansowaniu koszty zainstalowania słonecznego źródła energii mogą być dużo niższe.
Takie rozwiązanie nie jest przypadkowe
Fotowoltaika jest pojęciem, które jest bardzo często powtarzane. Czym właściwie jest? Mówiąc prostym językiem, jest to zamiana światła słonecznego na prąd elektryczny. Służą do tego specjalne solary. Ich zastosowanie daje wiele możliwości. Można je wykorzystać we własnym domu, aby zaopatrzyć się w prąd.
Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, a przede wszystkim bardzo oszczędne. Aby móc rozpocząć wytwarzanie prądu elektrycznego, należy zamontować panele słoneczne. To one zbierają światło słoneczne emitowane przez Słońce, aby następnie przetworzyć je na prąd, którego używamy w naszym domu.
Solary są najczęściej montowane bezpośrednio na dachach. Takie rozwiązanie nie jest przypadkowe. Im wyżej są położone, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo przysłonięcia ich na przykład przez drzewa czy inne elementy. Dzięki temu przez cały dzień są one wystawione na działanie promieni słonecznych.
Ważnym elementem jest również ułożenie dachu. Panele słoneczne powinny być ustawione w odpowiednim kierunku, aby wytworzyć jak najwięcej energii.
Podczas montowania solarów trzeba liczyć się z poniesieniem kosztów instalacji. Jest to jednak inwestycja długoterminowa. Na przestrzeni lat stają się one bardzo oszczędnym i wygodnym rozwiązaniem.
Fotowoltaika jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy chcą korzystać z odnawialnych i ekologicznych sposobów wytwarzania energii. Jest również idealnym sposobem na to, by zaoszczędzić sporą ilość pieniędzy na przestrzeni lat. Wraz z rozwojem nauki światło słoneczne pozwoli nam zmienić świat na lepsze!
Nie ma co jednak się martwić
Kto powiedział, że trzeba płacić każdego miesiąca wysokie rachunki za prąd? Nic bardziej mylnego, odkąd jest fotowoltaika. Wystarczy mieć solary, czyli panele słoneczne, aby móc czerpać energie z odnawialnego źródła w postaci promieniowania słonecznego. Jak każdy doskonale wie, słońce jest czymś, co jest dostępne zawsze, nawet jeśli w danym momencie na niebie są chmury. Wiele osób zastanawia się, jak to jest z tymi solarami w przypadku zimy, kiedy słońca jest jak na lekarstwo i jeszcze dodatkowo trzeba liczyć się z tym, że bardzo szybko robi się ciemno. Nie ma co jednak się martwić o to, że zimą mini elektrownia przydomowa nie będzie działała. Produkuje ona prąd każdego dnia. Oczywiście w przypadku deficytu promieniowania słonecznego będzie go mniej, ale nadal będzie. W razie czego zawsze można skorzystać z tradycyjnej dostawy energii elektrycznej, czyli z zakładu energetycznego. Jeśli latem wyprodukowaliśmy nadmiar prądu z paneli słonecznych i oddaliśmy ją do zakładu energetycznego, to w przypadku okresy zimowego, kiedy będzie nam jej brakować, można ją odzyskać za darmo, czyli bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Świetny sposób na darmowy prąd i to bez zanieczyszczania środowiska – to dają solary.
Ponadto bądźmy szczerzy złoża węgla i
Czy wiesz, że za trzydzieści lat ziemia ulegnie destrukcji, poprzez zanieczyszczenie środowiska? Przerażające? A może być jeszcze gorzej! Chyba przyznasz, że trzeba coś z tym zrobić. A co? Czy wiesz, że większość energii w Polsce pochodzi z zaśmiecających ekosystem elektrowni węglowych. Jak to zmienić? Fotowoltaika i panele słoneczne mogą nam pomóc. Ich wykorzystanie, choć na całym świecie produkcja energii elektrycznej za pomocą fotowoltaiki zaspokaja tylko trzynaście procent naszych potrzeb, to zmienienie tego zagwarantuje naszej ziemi nowe życie. Ponadto bądźmy szczerzy, złoża węgla i ropy nie będą trwać wiecznie, to energia słoneczna będzie niewyczerpalna. A poza tym solary zapewniają nam czysty zysk, gdyż energia słoneczna jest znacznie tańsza niż energia pozyskiwana z elektrociepłowni. I choć wymaga to zainwestowania pewnych środków to warto to zrobić, aby technologia elektrowni słonecznej mogła być jeszcze bardziej zaawansowana i przynosić więcej dochodów. Poza tym trzeba przyznać, że jak na razie panele słoneczne nie są jeszcze u szczytu swoich możliwości. Najlepsze solary przekształcają tylko 40% energii słonecznej na elektryczną a solary komercyjne tylko 20% energii słonecznej na prąd. Ale możemy to zmienić, potrzeba tylko trochę zaufania i ,nie ukrywajmy - środków aby ta technologia mogła się rozwijać i jak mówiłem przynieść większe zyski. Ale ta inwestycja się opłaca nie tylko ze względów ekonomicznych, ale ale przede wszystkim ze względu na naszą planetę, którą musimy ratować.